Jak zaplanować dzień z dzieckiem

Narodziny małego dziecka najczęściej powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Dowolne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do klubów, spotkania z przyjaciółmi czy wieczorne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Upłynie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak może mijać twój dzień, aby nie zwariować.

Często powtarzana mądrość głosi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy dziecko gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak bagatelizować tego porzekadła. W pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka to właśnie maluch powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie przejmuj się brudnymi garami w zlewie czy poplamioną podłogą w przedpokoju. Wszelkie domowe czynności mogą zaczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że nowy członek rodziny będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś być w pobliżu. Nie zdziw się, gdy niemowlak będzie bez przerwy chciał picia. W pierwszych tygodniach na świecie dziecko nie ma jeszcze regularnych przerw między kolejnymi posiłkami. Może więc być tak, że raz przerwa będzie trwał sporo czasu, a następnie maleństwo będzie chciało jeść co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, jaka powinna rządzić życiem świeżo upieczonej matki jest brak planu dnia. Przy nieregularnym trybie życia małego dziecka każdy plan może być nieskuteczny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, szybko możesz zirytować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie snu malucha. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się denerwować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku dbanie o maleństwo będzie dla ciebie za trudne. Wprawa przychodzi z czasem.